Nigeri: Tre shpërthime te njëpasnjëshme, vriten 33 njerëz

15:22 | 7 Mars 2015

Të paktën 33 vetë u vranë në tre sulme me bomba në Maidiguriju, qyteti më i madh në verilindje të Nigerisë, sipas dëshmitarëve okularë dhe zyrtarëve lokalë.

Sulmi i parë ndodhi rreth 10:00, kur një grua sulmuese vetëvrasëse shpërtheu përballë tregut të peshkut në qytetin Baga duke vrarë të paktën 18 njerëz, raporton AFP.

Në sulmin e dytë, i cili pasoi një orë më vonë në tregun tjetër janë plagosur të paktën 15 njerëz, tha Presidenti i unionit të peshkatarëve Abubakar Gamandi sipas dëshmitarëve dhe mjekëve.

Komisioneri i shtetit për Drejtësi Borno Kaka Shehu konfirmoi se këto dy shpërthime ndodhën, duke shtuar se bomba e tretë ndodhi pak më vonë në stacionin e autobusëve.

Milion Maidiguri është qyteti i shtetit të Nigerisë Borno, që konsiderohet një bastion i grupit ekstremist Boko Haram.

Të paktën 13.000 njerëz janë vrarë dhe më shumë se një milion janë zhvendosur që nga fillimi i rebelimit te grupit Boko Haram në vitin 2009, kujton AFP./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale