Nënpunësi i BE-së në mesin e viktimave të shpërthimit në Mali

16:38 | 7 Mars 2015

Një nga viktimat e sulmeve terroriste në Mali është edhe shefi belg i zyrës së sigurimit të Bashkimit Evropian në Bamako, tha sot përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikat e jashtme të sigurisë Federica Mogerini.

Mogerini, në një konferencë shtypi, pas këshillit joformal te ministrave BE-së në Riga, shprehi  ngushëllimet për viktimat e sulmit të armatosur terrorist në një restorant në kryeqytetin e Malit dhe nderimet e saja për nëpunësin BE-së.

Në sulmin e këtij mëngjesi mbeten të vrarë pesë njerëz dhe në mesin e viktimave ishin edhe nënshtetas të BE-së.

Në këtë njoftim të veçantë për shtyp ajo dënoi sulmin dhe tha se ky akt vetëm e ka inkurajuar BE-në të përkuhtohet me shumë vendosmëri në luftën kundër terrorizmit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale