Google ADS

Në shitje makinat luksoze të qeverisë, Greke

13:06 | 2 Mars 2015

Alexis Tsipras vazhdon me akte simbolike dhe populiste.

Së fundmi ai ka nxjerrë në shitje makinat luksozë të qeverisë, të gjitha makina të shtrenja dhe të një klasi të lartë. Por sic raporton Spiegel Online, mes gjithë atyre makinave spikat një BMË antiplumb dhe me sistem komunikimi satelitor.

Ajo ka një vlerë prej rreth 750 mijë euro dhe është blerë pas vitit 2009, kur në pushtet erdhi Jorgos Papandreu. Makina është përdorur më pas edhe nga ish-ministri i Financave dhe kreu i PASOK, Evangelos Venizellos. Fundjavën që shkoi, Tsipras hoqi edhe murin rrethues prej hekuri përpara Kuvendit, ndërsa policët i nxorri në protestë të paarmatosur.

Shpërndaje në rrjete sociale