Ndërsa përgatitet për koronavirus, Kongo konfirmon rastin e ri me Ebola

13:35 | 11 Prill 2020

Vetëm tre ditë më parë Kongo pritej të shpallte fundin e Eboles, një rasti i ri është konfirmuar.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tha se rasti i ri është konfirmuar në Beni, një komunitet që ishte epiqendra e shpërthimit të Ebolës, transmeton portali arbresh.info.

Drejtoresha rajonale e OBSH-së për Afrikën Dr Matshidiso Moeti tha se ishte e mërzitur për rastin e ri, dhe tha se OBSH është duke vazhduar të punojë me ministrinë e shëndetit të Kongos për t’i dhënë fund Ebolës.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, shefi i OBSH-së, tha se deklarata e Kongos për të qenë pa Ebola ishte planifikuar për të hënën. Ai tha megjithatë: “Ne kemi qenë duke u përgatitur dhe duke pritur më shumë raste”.

Vendi kishte shpresuar t’i jepte fund një emergjence globale shëndetësore, pasi bllokon një tjetër – ardhjen e koronavirusit të ri që ka përfshirë globin.

Përhapja e Ebolës ka marrë më shumë se 2,260 jetë.

Përhapja e tanishme e deklaruar në gusht 2018 ka ndodhur në kushte veçanërisht sfiduese mes sulmeve vdekjeprurëse të rebelëve, dyshimit të komunitetit dhe disa prej infrastrukturave më të dobëta në botë në zona të largëta./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara