Ndalohen makinat dizel në Berlin

19:45 | 9 Tetor 2018

Një gjykatë në Berlin i ka dhënë të drejtë ambientalistëve dhe ka urdhëruar një ndalim të automjeteve disel për disa zona të qytetit.

Ajo ka urdhëruar që qeveria e qytetit të kryejë analizë për të përcaktuar në cilat zona duhet të zgjerohet ndalesa, transmeton portali arbresh.info.

Ky vendim mund të prekë 200 mijë automjete, përfshirë metrot dhe furgonët e dërgesave.

Gjykata i ka dhënë afat Senatit të Berlinit deri më 2020 për të implementuar ndalesën, por zyrtarët e qytetit thonë se një afat i tillë është i pamundur.

Padia u ngrit nga Akti i Veprimit Mjedisor jofitimprurës (DUH), i cili më parë kishte paditur Autoritetin Federal të Transportit Motorik (KBA) mbi skandalin e emetimeve të naftës Volkswagen./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara