NATO: “Numër i madh” i ushtarëve rus po vdesin në Ukrainë

20:03 | 5 Mars 2015

Zëvendës shefi i NATO-s thotë se udhëheqësit rusë janë çdo dit e më pak të aftë për të fshehur vdekjen e “numrit të madh” të ushtarëve rusë në Ukrainën lindore.

Alexander Vershbow tha se si rezultat përfshirja e Rusisë po bëhet gjithnjë e më e papëlqyeshme për publikun rus.

Zyrtarët rusë hodhën poshtë të enjten një kërkesë të SHBA që Moska i kishte dërguar “mijëra e mijëra” trupa për të luftuar së bashku me separatistët.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme tha se shifrat ishin të “shkëputura nga ajri”.

Ukraina dhe Perëndimi kanë akuzuar Rusinë të ketë ndihmuar rebelët me armë dhe ushtarë.

Ekspertë të pavarur i akuzuan zëshëm por Moska mohon këtë, duke këmbëngulur se çdo rus që u shërben rebelëve është “vullnetarë”.

Alexander Vershbow, zëvendës sekretar i përgjithshëm i NATO-s, tha në një konferencë në Letoni: “udhëheqësit rusë janë çdo dit e më pak në gjendje për të fshehur faktin se ushtarët rusë janë duke u vrarë në numër të madh në Ukrainën lindore.”

Ka prova te shumta në rritje se inkursioni rus në Ukrainë është duke u bërë shumë më pak i popullarizuar në mesin e publikut rus”, shtoi ai.

Më parë këtë javë, gazeta hetuese ruse Novaya Gazeta botoi një intervistë me një ushtarë të plagosur në tank, i cili tha se ai ishte një ushtar i rregullt rus dhe kishte luftuar me rebelët.

Ai tha se kishte marrë trajnim të gjerë në Rusi përpara se të dërgohet në Ukrainë.

Parlamenti i Ukrainës miratoi një ligj të ri për të rritur numrin e forcave të armatosura të vendit për të kundërshtuar kërcënimin nga separatistët pro-rus në lindje.

Projekt-ligji bën thirrje për një fuqi të 250.000 ushtarë, duke përfshirë 204,000 trupa aktiv./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale