Mot i ligë në Australi, bie breshër me madhësi të grejpfrutit

15:16 | 20 Tetor 2021

Sipas institutit shtetëror të meteorologjisë (BOM), breshër me madhësi të grejpfrutit ka rënë në fillim të kësaj jave përgjatë brigjeve lindore të Australisë.

Moti i ligë goditi të hënën rajonin e Yalobur në veri të Makei, 950 kilometra në veri të Brisbane, duke sjellë reshje rekord të shiut prej 16 centimetra thellësi, transmeton arbresh.info

Në videon e siguruar nga Reuters, mund të shihen sesi vetura dhe ndërtesat në zonën industriale Gold Coast, janë goditur nga copat e akullit që kishin madhësi të grejpfrutit.

E sipas këtij instituti copëza të tilla formohen shumë rrallë vetëm në rrethana të veçanta.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara