Militantët talebanë janë përplasur me forcat afgane afër Gazës

16:22 | 24 Gusht 2018

Militantët Taliban janë përplasur me forcat afgane afër Gazës

Përplasjet janë shkaktuar nga militantët Taliban dhe forcat e qeverisë në Afganistan duke detyruar disa qytetarë të braktisin shtëpitë e tyre afër qytetit të Gazës. Talibanët sulmuan tre fshatra të enjten, duke shkatërruar disa prej ndërtesave kryesore të tyre raporton Reuters.

Forcat qeveritare kundërsulmojnë për të bllokuar kryengritësit nga afrimi në qytet, sipas shefit të policisë provinciale Farid Mashal.

Më shumë se 1,000 talebanë sulmuan qytetin, 150 km në jugperëndim të Kabulit, në rrugën kryesore në Afganistanin jugor, këtë muaj duke vrarë të paktën 150 ushtarë dhe 95 civilë, sipas qeverisë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale