Merkel: Pandemia nuk ka mbaruar

00:07 | 11 Qershor 2021

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot se përmirësimi i fundit në numrin e rasteve të sëmundjes koronare të zemrës në Gjermani është i kënaqshëm.

Megjithatë, ajo ka theksuar se pandemia e koronavirusit ende nuk ka përfunduar, transmeton portal arbresh.info

Ajo ka shprehur shqetësim për infeksionet me variantin indian të Covid-19, ndërsa ka shtuar se aktualisht rreth 2.5 përqind e rasteve të infeksioneve me Covid janë të lidhura me atë lloj.

“Ne po përballemi me një verë që sjell shumë mundësi, por nuk duhet të jemi të pakujdesshëm, duhet të vazhdojmë të monitorojmë situatën me shumë kujdes”, tha Merkel pas takimit me udhëheqësit e 16 shteteve federale gjermane.

“Ne jemi në një garë me virusin kur bëhet fjalë për vaksinimin,” tha kancelarja gjermane, duke shtuar se është thelbësore për të maksimizuar mbrojtjen kundër llojit indian të virusit.

Pas një fillimi të ngadaltë, ritmi i vaksinimeve në Gjermani është përshpejtuar, kështu që tani rreth 47 përqind e popullsisë ka marrë të paktën një dozë, dhe 24 përqind të dyja.

Shumë kufizime janë hequr në të gjithë vendin javët e fundit pasi numri i infeksioneve të reja ka rënë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara