Mblidhen informacione mbi grupin Wagner, Zelensky i kërkon Perëndimit më shumë armë

17:41 | 4 Shkurt 2023

Luftimet për qytetin e Bahkmut vazhdojnë, ku rusët herë pas here avancojnë ndërsa rezistenca e Ukrainës ka penguar rënien e qytetit.

Në mes të plumbave dhe raketave dhjetëra civilë refuzojnë të largohen nga shtëpitë e tyre.

Presidenti Zelensky kërkon Perëndimit më shumë armë.

“Nëse dorëzimi i armëve përshpejtohet, përkatësisht armët me rreze të gjatë, ne jo vetëm që nuk do të tërhiqemi nga Bahkmuti, por do të fillojmë të çlirojmë Donbasin, i cili është i pushtuar që nga viti 2014”, u shpreh Zelensky.

Gjermania ka miratuar dërgesën e tankeve Leopard-1, të cilat do të dërgohen kur të rinovohen.

Der Spiegel pretendon se ngarkesa e parë do të jetë 29 tanke. Nga ana e saj, Ukraina ka hapur hetimin për krime lufte kundër Yevgeny Prigozhin, themeluesit dhe komandantit të grupit Ëagner.

Largimi fundit i një ish-oficeri të grupit në Norvegji po ndihmon disa vende të mbledhin informacione rreth grupit famëkeq./euronews

Shpërndaje në rrjete sociale