Mbi dy mijë persona humbin jetan nga Ebola në Kongo

19:00 | 1 Shtator 2019

Numri i vdekjeve nga Ebola në Republikën Demokratike të Kongos ka arritur në 2,000 në vit pasi u shpërthye shpërthimi.

Zyrtarët konfirmuan gjithashtu se numri i rasteve të personave të prekur nga ky virus ka tejkaluar shifrën 3,000, në atë që është bërë epidemia e dytë më e madhe e virusit vrasës.

Shifrat vijnë mes frikës në rritje se shpërthimi i Ebola-s do të përhapet në vendet fqinje Uganda, Ruanda dhe Burundi.

Punëtorët e ndihmës kanë luftuar në mënyrë të dëshpëruar për ta mbajtur nën kontroll shpërthimin – por përpjekjet janë penguar nga një numër sfidash.

The Ebola death toll in the Democratic Republic of Congo tops 2,000 a year after the outbreak was declared, government data shows

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara