Lufta në Ukrainë, Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

12:02 | 27 Janar 2023

Japonia njoftoi të premten sanksione shtesë kundër Rusisë në përgjigje të veprimeve të fundit të Moskës në Ukrainë, duke ndaluar eksportin e mallrave kryesore strategjike dhe duke ngrirë asetet e dhjetëra njerëzve.

Sanksionet, të cilat kryesisht hyjnë në fuqi të premten, synojnë politikanë, personel ushtarak, biznesmenë dhe kompani ruse.

Ato përfshijnë 14 figura pro-Moskës të lidhura me përpjekjet e paligjshme të Rusisë për të aneksuar katër rajone në jug dhe lindje të Ukrainës.

Nga 3 shkurti, Tokio do të ndalojë gjithashtu eksportet në 49 entitete të përcaktuara në Rusi të mallrave që mund të përdoren për të forcuar forcat ushtarake të Moskës.

Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Industrisë e Japonisë tha se kjo përfshin pajisje dhe komponentë gjysmëpërçues, robotë, gjeneratorë, eksplozivë dhe vaksina. /euronews

Shpërndaje në rrjete sociale