Lajmërohet “Gripi i zogjve”, përhapet me kollitje ose teshtitje

12:38 | 7 Prill 2021

Qendra Nigeriane për Kontrollin e Sëmundjeve (NCDC), tha se Kano, Plateau, Bauchi, Gombe, Nasarawa, Kaduna dhe Shtetet Nigeriane kanë raportuar raste të konfirmuara njerëzore të Gripit të Shpendëve H5N1 të quajtur gjithashtu “Gripi i zogjve”.

Drejtori i Përgjithshëm i NCDC, Dr Chikwe Ihekweazu, e bëri të ditur këtë në një intervistë me Agjencinë e Lajmeve të Nigerisë (NAN), të martën në Abuja, ndërsa dha pikat kryesore të situatës epidemiologjike dhe veprimtaritë e reagimit në Nigeri.

NAN raporton se është lloje i virusit të gripit që kryesisht infektojnë zogjtë, por gjithashtu mund të infektojnë njerëzit.

Ky lloj gripi kontraktohet më shpesh nga kontakti me zogj të sëmurë, dhe gjithashtu mund të kalojë nga personi në person.

Përhapet nga pikat e frymëmarrjes që vijnë nga ajri (kollitjet ose teshtitjet).

Simptomat fillojnë brenda dy deri në tetë ditë dhe janë si gripi i zakonshëm. Mund të shfaqen kollë, ethe, dhimbje fyti, dhimbje muskulore, dhimbje koke dhe gulçim.

Ihekweazu tha që nga 24 Mars 2021, shtatë shtetet raportuan për shpërthime të rasteve të Gripit të Shpendëve Shumë Patogjene (HPAI) (H5N1) në shpendë.

“Ekipi Kombëtar i Reagimit të Shpejtë të Shëndetit (RRT) nga NCDC dhe Ministria Federale e Bujqësisë u vendosën në shtetet Bauchi, Kano dhe Plateau.”

“Një total prej 83 mostrave njerëzore u morën dhe 64 (87.7 përqind) mostra u testuan.”

“Nga mostrat e testuara, shtatë (10.9 përqind) ishin pozitivë për Gripin A, gjashtë 85.7 përqind ishin nëntipi A / H5 ndërsa një 14.3 përqind ishte e pa-tipizueshme,” shpjegoi ai./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara