Google ADS

Kolumbi, ndalohet anija që transportonte eksploziv

18:59 | 4 Mars 2015

Një anije me flamur kinez, e cila po transportonte eksploziv dhe armë drejt Kubës është ndaluar nga autoritetet kolumbiane.

Anija u ndalua të shtunën në bregun e Karaibeve në portin verior të Kartagjenës, bën të ditur Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Kolumbisë.

Në bordin e anijes janë gjetur rreth 3 milionë detonatorë, rreth 3 mijë predha dhe armë të ndryshme. Sipas dokumentacionit të anijes ajo duhej të transportonte produkte të drithërave, por ne fakt ajo transportonte municione.

Zyrtari kolumbian Luiz Gonzalez  tha se dokumentacioni që posedonte kapiteni i anijes, nuk korrespondon me mallin që kemi gjetur në bord. Kapiteni Wu Hong është arrestuar nën akuzën për trafikim të armëve ndërsa anija po mbahet e bllokuar në port.

Shpërndaje në rrjete sociale