Google ADS

Kina përfundon “lojërat ushtarake” dy ditore rreth Tajvanit

07:15 | 25 Maj 2024
K.B

Kina përfundoi stërvitjen ushtarake dy ditore rreth Tajvanit.

Kina, e cila pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territori i saj, nisi stërvitjet ” Shpata e Përbashkët – 2024A” tre ditë pasi Lai Ching-te u betua si president i Tajvanit, për të cilin Pekini thotë se është “separatist”.

Pekini tha se stërvitjet ishin “dënim” për fjalimin e Lait në inaugurimin e së hënës, ku u shpreh se të dy anët e ngushticës së Tajvanit nuk ishin në varësi të njëra-tjetrës dhe që Kina e ka parë si një deklaratë që të dy janë vende të veçanta.

Lai ka ofruar vazhdimisht bisedime me Kinën, por është refuzuar. Ai thotë se vetëm njerëzit e Tajvanit mund të vendosin për të ardhmen e tyre dhe hedh poshtë pretendimet e Pekinit për sovranitet. Qeveria e Tajvanit i ka dënuar stërvitjet dhe tha se nuk do të pengohen nga presioni kinez./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale