Google ADS

Kina kthehet me energji bërthamore

10:57 | 11 Mars 2015

Kina ka vendosur të nisë me energji bërthamore dhe ka miratuar projektin e parë të tillë pas dy vjet ndërprerje.

Agjencia e Qeverisë për Planifikimin e ka miratuar ndërtimin e dy reaktorëve shtesë në uzinën e provincës verilindore të Liaoning, tha në një deklaratë e botuar të martën në bursën e Hong Kong.

Kina është konsumatori më i madh i energjisë në botë, dhe energjia bërthamore luan një rol kyç në planifikimin e qeverisë për të frenuar kërkesën në rritje për naftë dhe gaz të importuar. Furnizuesit e jashtëm të pajisjeve për centrale bërthamore shohin Kinën si tregun kryesor të së ardhmes, por Pekini dëshiron të prodhojnë më shumë pajisje të tyre.

Pekini ka ndaluar miratimin e ndërtimit të centralit bërthamor pas cunamit që goditi Japoninë në mars të vitit 2011, dhe ndërpreu sistemet qendrore të ftohjes në Fukushima, që njihet si fatkeqësia më e madhe bërthamore që prej Çernobilit në 1986./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale