Kina i thotë SHBA-së ‘mjaft me sanksionet’ dhe zotohet të mbështesë Kubën

08:05 | 5 Gusht 2021

Kina i ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara të ndërpresin fushatën e saj dekadëshe të sanksioneve kundër Kubës dhe ka premtuar mbështetje për shtetin komunist nën presionin e ri nga administrata e Presidentit Joe Biden.

Departamenti i Shtetit njoftoi raunde të reja sanksionesh në fund të muajit të kaluar kundër udhëheqjes së ushtrisë kubane, forcave të sigurisë dhe, së fundmi, policisë në përgjigje të goditjes së tyre kundër protestave të rralla që shpërthyen më herët në korrik për përgjigjen e qeverisë ndaj COVID-19 dhe kufizimet në liritë civile, transmeton arbresh.info.

Ky veprim u prit me kritika në Pekin, i cili ka akuzuar Uashingtonin për ndërhyrje në punët e Havanës, shkruan newsweek.

“Kina kundërshton me forcë çdo lëvizje për të vendosur arbitrarisht sanksione të njëanshme dhe ndërhyrje në punët e brendshme të vendeve të tjera nën pretekstin e të ashtuquajturës ‘liri’, ‘të drejta të njeriut’ dhe ‘demokraci’,” tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze në një deklaratë të mërkurën.

“Sanksionet e fundit të Shteteve të Bashkuara kundër institucioneve dhe zyrtarëve Kubanë shkelin rëndë normat themelore që rregullojnë marrëdhëniet ndërkombëtare dhe edhe një herë i demonstrojnë botës standardin tipik amerikan të dyfishtë dhe ngacmimet,” shtoi zëdhënësi.

Kuba i është nënshtruar një embargo tregtare amerikane, një nga më të gjatat në botë, që nga vitet e para të Luftës së Ftohtë, kur kryengritja revolucionare e Fidel Castro-s në vitin 1959 përfundimisht solli komunizmin në shtetin ishull, vetëm 90 kilometra larg bregut të Floridës. Më shumë se gjashtë dekada më vonë, kufizimet vazhdojnë pasi një afrim i ndjekur nga ish -Presidenti Barack Obama u përmbys nga pasardhësi i tij, ish -Presidenti Donald Trump./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale