Google ADS

Kina e quan ‘provokim’ prezencën e luftanijeve amerikane

08:33 | 3 Korrik 2017
arbresh.info

Pekini e ka quajtur praninë e luftanijeve amerikane pranë një ishulli të diskutueshëm në Detin e Kinës Jugore “një provokim serioz politik dhe ushtarak”.

USS Stethem lundroi në afërsi të ishullit Triton, pjesë e arkipelagut të Ishujve Paracel, të pretenduar nga Kina dhe të tjerët, raporton BBC.

Kina u përgjigj duke dërguar anije ushtarake dhe avionë luftarakë në ishull.

Ndodhi disa orë para se Presidenti i SHBA Donald Trump dhe homologu kinez Xi Jinping të flisnin në telefon, transmeton arbresh.info.

Gjatë thirrjes, Xi i tha Z. Trump se “faktorët negativë” po ndikonin në marrëdhëniet SHBA-Kinë, sipas një leximi të thirrjes së kryer në televizionin shtetëror kinez.

Një deklaratë e Shtëpisë së Bardhë në lidhje me thirrjen e tyre nuk tha nëse ata kishin diskutuar incidentin. Aty thuhet se udhëheqësit kishin “riafirmuar angazhimin e tyre ndaj një gadishulli Korean të denuklearizuar”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale