Kina bashkëpunon me Rusinë, duke injoruar sanksionet e Perëndimit

16:01 | 8 Mars 2015

Pekini sot u zotua të vazhdojë të bashkëpunojë me Rusinë në nivelin ekonomik dhe diplomatik, përkundër sanksioneve nga ana e Perëndimit për Moskën për shkak të konfliktit në Ukrainë, duke shtuar se marrëdhëniet e tyre janë të bazuara në “nevojën e përbashkët”.

“Bashkëpunimi praktik midis Kinës dhe Rusisë në bazë të nevojave të përbashkëta, ka për qëllim rezultatet që do t’u përshtaten interesave të përbashkëta,  nxitje të madhe të brendshme dhe hapësirë ​​për zgjerim”,  tha ministri i jashtëm kinez Wang Yi, raporton AFP.

Wang  tha se duhet vazhduar me koordinimin strategjik dhe bashkëpunimin në mënyrë që të ruajmë paqen dhe sigurinë ndërkombëtare.

Komentet e tij sinjalizuan se Putin, i cili u sulmua ashpër nga perëndimi për shkak të aneksimit të Krimesë dhe konfliktit të tanishëm në Ukrainën lindore, mund të llogarisë në mbështetjen e mëtejshme kineze ekonomike dhe diplomatike, sipas agjencisë franceze.

Kina dhe Rusia janë anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, dhe deri tani kanë përdorur disa herë së bashku të drejtën e vetos për të bllokuar qëllimet e Perëndimit.

Përveç kësaj, lidhjet ekonomike mes dy vendeve janë shumë të forta, sepse Kinës i duhet energjia ruse, ndërsa Moska është në kërkim të tregjeve të qëndrueshme në botë për shkak sanksioneve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale