Ja kush e fitoi sivjet Çmimin Nobel për Letërsi

14:05 | 7 Tetor 2021

Romancieri nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah, është shpërblyer me Çmimin Nobel për Letërsi për vitin 2021.

Akademia Mbretërore e Shkenca e Suedisë njoftoi se këtij shkrimtari çmimi i është ndarë për “depërtimin e pa kompromis dhe të dhembshëm të efekteve të kolonializmit dhe fatin e refugjatëve në gjirin detar mes kulturave dhe kontinenteve.”, shkruan Reuters transmeton arbresh.info

I lindur në Zanzibar më 1948, Gurnah kishte arritur në Angli si refugjat në vitet e gjashtëdhjeta. Ai është autor i dhjetë romaneve dhe i disa rrëfimeve të shkurtra. Ai ka qenë profesor i Letërsive Angleze dhe Paskoloniale në Universitetin e Kentit, deri para pensionimit.


Në të kaluarën, çmimin prestigjioz e kanë fituar edhe romancierët si Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez e Toni Morrison. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara