Google ADS

“Izraelin nuk e latë vetëm”, Zelensky thirrje NATO-s: Ndihma për Ukrainën, e kufizuar

20:10 | 19 Prill 2024
D.H

Volodymyr Zelensky u ka bërë një thirrje emocionale anëtarëve të NATO-s, duke thënë se niveli aktual i ndihmës së huaj për Ukrainën është “shumë i kufizuar”.

Presidenti ukrainas dukej se përdori aleatët perëndimorë me standarde të dyfishta, duke thënë se Izraeli nuk ishte lënë të përballet me veten gjatë bombardimeve ajrore të Iranit të shtunën.

Gjatë atij sulmi, aleatët perëndimorë – përfshirë Britaninë e Madhe – kishin ndërhyrë për të ndihmuar në rrëzimin e dronëve dhe raketave iraniane.

“Putini duhet të zbresë në tokë dhe qielli ynë duhet të bëhet përsëri i sigurt… Dhe kjo varet plotësisht nga zgjedhja juaj… [zgjedhja] nëse ne jemi vërtet aleatë,” tha Zelenskyy në fjalimin e tij./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale