Google ADS

Islamistët bëjn thirrje për shkatërrimin e trashëgimisë egjiptiane

15:52 | 10 Mars 2015
Arbresh.info

Predikuesi Islamisk nga Kuvajti bëri thirrje për shkatërrimin e piramidave egjiptiane dhe Sfinksit duke shtuar se është koha që muslimanët të zhdukin trashëgiminë e faraonëve në Egjipt, raportoi “Rusa Today”.

“Edhe pse këto monumente të lashta nuk janë fetare, por vende kulturore dhe historike, ato duhet të jenë të shkatërruara nga muslimanët duke vënë pikë mbi adhurimin e imazheve”, tha predikuesi Ibrahim al Kandari, shkruan e përditshmja Al Vatan.

Thirrja për shkatërrimin e thesareve të çmueshme kulturore në Egjipt, e cila është një nga shtatë mrekullitë e botës, vjen menjëherë pasi që xhihadistët e shtetit islamikë (IS) shkatërruan mbetjet e qytetit të lashtë të Irakut Hatra dhe Nimrud./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale