Google ADS

Hong Kongu pezullon projektligjin kontrovers të ekstradimit

09:42 | 15 Qershor 2019
Arbresh.info

Qeveria e Hong Kongut ka njoftuar vonim të projektligjit kontrovers që shkaktoi protestat më të mëdha në qytetin kinez që nga viti 1997.

Liderja e qytetit Carrie Lam iu drejtua gazetarëve pas takimit me deputetët pro-Pekinn, përfshirë disa që i kanë bërë thirrje që të tërhiqet nga ligji i propozuar, transmeton portali arbresh.info.

“A nuk duhet t’i qetësojmë qytetarët?” Ligjvënësja e Hong Kongut dhe besnike e Pekinit Ann Chiang u tha i-Cable News. “Mendoj se shtyja për pak nuk është gjë e keqe. Në këtë moment, qeveria duhet të shqyrtojë vetveten”.

Projektligji propozon një mekanizëm ligjor për të lejuar ekstradimin e banorëve të Hong Kongut dhe shtetasve kinezë ose të huaj që udhëtojnë nëpër qytet në Kinën kontinentale.

Udhëheqësja e Hong Kongut, Lam, argumenton se i pengon kriminelët të kërkojnë të fshihen në këtë qendër financiare./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale