Hilari Klinton kërkon publikimin e porosive të saja elektronike

09:56 | 5 Mars 2015

Hillary Clinton u bëri thirrje autoriteteve që të publikojnë mesazhet e saja private si kundërpërgjigje ndaj akuzueve për abuzim me postën e saj elektronike.

Komiteti i kongresit amerikan i themeluar nga republikanët kanë kërkuar publikimin e emaileve të ish Sekretares amerikane të Shtetit, Hilari Klinton, pasi që gjatë kohës sa ishte sekretare shtetërore e SHBA-së ajo e ka përdorur emailin e saj privat .

Komiteti po kërkon materiale shtesë nga Klintoni dhe të tjerët në lidhje me hetimin për sulmin terrorist në Bengazi gjatë të cilit u vranë katër amerikanë.

Ata gjithashtu kërkuan nga kompanitë teknologjike që të ruajnë çdo dokument relevant që e posedojnë.

Demokratët e quajten këtë kërkesë si një përpjekje të kotë për t’ia dëmtuar Hillary Klintonit mundësitë që të kandidojë për president të SHBA-ve në zgjedhjet e vitit 2016.

“Dua që njerëzit t’i shohin mesazhet e mia”, shkroi Klinton në Tuiter.

Mirëpo kritikët e thonë se asaj i kërkohet ligjërisht të dorëzojë të gjitha emailet e saj për rishikim.

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme