Gruaja e mbretit të drogës ‘El Chapo’ pranon fajësinë në gjykatën federale të SHBA-ve

18:15 | 10 Qershor 2021

Gruaja e bosit meksikan të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman, Emma Coronel Aispuro, të enjten u deklarua fajtore në gjykatën federale për rolin e saj në ndihmën e burrit të saj për të drejtuar kartelin e kontrabandistëve Sinaloa.

E veshur me të gjelbër dhe me një maskë të bardhë në fytyrë, Coronel u paraqit në një seancë gjyqësore para gjyqtarit të rrethit amerikan Rudolph Contreras në Washington, DC, ku ajo u deklarua fajtore për tre akuza për komplot për shpërndarjen e ilaçeve të paligjshme, komplot për pastrimin e parave dhe përfshirjen në marrëdhëniet financiare me kartelin e drogës Sinaloa, transmeton arbresh.info

Si pjesë e marrëveshjes së saj të fajësisë, ajo gjithashtu pranoi se kishte komplotuar për të ndihmuar burrin e saj të arratisej nga një burg meksikan në 2015.

Coronel mund të përballet me burgim të përjetshëm vetëm për akuzën e shpërndarjes së drogës. Dy akuzat e tjera kundër saj mbajnë afate maksimale burgimi përkatësisht 20 vjet dhe 10 vjet.

Pa treguar ndonjë emocion të dukshëm dhe fytyrën e saj të mbuluar me një maskë, Coronel tha se ajo i kuptonte akuzat dhe pasojat e pranimit të fajit të saj.

“Gjithçka është e qartë,” i tha ajo gjykatësit.

Gjykatësi caktoi një datë dënimi paraprak me 15 Shtator.

Ish-mbretëresha e bukurisë 31-vjeçare u arrestua në shkurt me akuzat se ajo transmetonte mesazhe për të ndihmuar Guzman të trafikonte drogë nga 2012 në fillim të 2014 dhe vazhdoi duke dërguar mesazhe ndërsa e vizitoi atë në një burg meksikan pas arrestimit të tij në shkurt 2014.

Coronel ka lindur në Kaliforni dhe ka të dy shtetësi amerikane dhe meksikane.

Guzman, 64 vjeç, u dënua në Shkurt 2019 në një gjyq të profilit të lartë në Brooklyn për organizimin e një ndërmarrje të drogës me miliarda dollarë për kartelin Sinaloa.

Ai u dënua me burgim të përjetshëm plus 30 vjet, dhe u mbyll në burgun federal Supermax në Firence, Kolorado./reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara