Google ADS

Gjermania mund të lehtësojë masat kundër Covid-19 në janar

23:46 | 29 Nëntor 2020

Autoritetet gjermane do të vendosin për heqjen e mundshme të masave kundër Covid-19 vetëm në fillim të janarit, tha sot Armin Lachet, kryeministri i provincës federale gjermane më të populluar të Nordrhein-Ëestfalen, në një intervistë për radion Deutschlandfunk.

Ai u bëri apel qytetarëve që të kujdesen për higjienën dhe të marrin masa të distancës sociale dhe fizike në mënyrë që të zvogëlohet vala e përhapjes së koronavirusit, transmeton portal arbresh.info

Britania lejon vaksinën kundër koronavirusit nga kompania AstraZeneca

Gjermania është goditur rëndë nga koronavirusi në valën e dytë të epidemisë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka rënë dakord me  udhëheqësit e 16 provincave federale gjermane për të zgjatur dhe intensifikuar masat e rretra të paktën deri në 20 dhjetor, dhe sipas të gjithë gjasave, për t’I vazhduar ato edhe deri në janar, njoftoi Reuters./arbresh.info/