Gara me limuzina! Nga “Bisha” e Trump te limuzina e Putin: “Kortezi” e Putinit është pak më e madhe se Tramp

14:35 | 16 Korrik 2018

Presidenti rus Vladimir Putin për herë të parë për herë të parë përdori autokracinë e re “kortezi” në Helsinki, ku u takua me homologun e tij amerikan Donald Tramp.

Putin e promovoi limuzinën e tij të quajtur “kortezi” në inaugurimin e saj në maj në Moskë, por kurrë nuk ka kërkuar që ajo të transferohet jashtë vendit.

AP vlerëson se përdorimi i “kortezis” mund të jetë një shfaqje e krenarisë ruse, për dallim nga limuzina e famshme botërore e presidentit amerikan të njohur si “kafsha”.

Sipas mediave perëndimore, limuzina e Putinit është pak më e madhe se Tramp.

I nominuar “The Beast”, Cadillac One Donald Trump i presidentit amerikan është një kala e lëvizshme prej 1.6 milionë dollarësh (1.35 milionë euro): përveç dritareve të hapura anti-plumbash dhe dyerve të blinduara 12 centimetra dhe 20 centimetra të trasha, armë me gaz lotsjellës dhe një aparat për vizion natën u fshehën gjithashtu në pjesën e përparme të makinës. “Makina është një Cadillac vetëm në emër – pranoi një burim për Autoëeek – sepse edhe stemat janë ndryshuar dhe në fakt është në thelb një kamion që duket si një limo”.

Pas rizgjedhjes për mandatin e tij të katërt, Presidentit rus Vladimir Putin i është dhuruar një limuzinë e re prej 588,000 dollarësh (500,000 euro): lindur nga një ndërmarrje e përbashkët midis Porsche dhe institutit rus NAMI, Aurus Aurus është një kolos i blinduar 6 ton, i pajisur me pajisjet më të mira të komunikimit dhe me karakteristika të tjera emergjente.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara