Forcat pro-ruse: Përfunduam tërheqjen e armëve të rënda

14:30 | 7 Mars 2015

Përfaqësuesit e forcave pro-ruse në lindje të Ukrainës njoftuan sot se kanë përfunduar tërheqjen e armëve të rënda në përputhje me marrëveshjen në Minsk muajin e kaluar.

“Sot është dita e fundit e tërheqjes së armëve” tha një nga liderët e forcave pro-ruse Eduard Basurin për gazetarët në Snizhnje,  ku raketat 120 mm janë tërhequr nga vija e frontit, raporton AFP.

“Ne jemi duke i tërhequr plotësisht armët e rënda nga vija e demarkacionit” tha udhëheqësi i republikës popullore së vetëshpallur Donetsk Alexander Zakharchenko, për agjencinë e lajmeve Dan.

“Ukraina këtë gjë nuk e ka bërë ende” tha Zakharchenko, duke akuzuar forcat qeveritare që nuk e kanë plotësuar obligimin e tyre për të eliminuar armët.

Agjencia franceze vuri në dukje se gjashtë vëzhguesit ndërkombëtarë ishin të pranishëm në vendin e ngjarjes.

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka thënë se është duke parë me shum optimizëm tërheqjen e armëve të rënda nga Ukraina lindore, kurse zëvendës kreu i misionit vëzhgues Aleksander Hug tha se situata e tanishme është “sinjal premtues”.

Anëtarët e Grupit të Kontaktit trepalësh për zgjidhjen e krizës në Ukrainë më 12 shkurt nënshkruan një paketë për zbatimin e marrëveshjeve së mëparshme në Minsk.

Sipas pikës së parë të vendosur në këtë dokument, kërkohet armëpushim urgjent dhe gjithëpërfshirës, i cila hyri në fuqi në mesnatë të 15 shkurtit në Kiev.

Pika e dytë parashikon tërheqjen e armëve të rënda në të dy anët e lokacionit nga vija e ndarjes, për të krijuar një zonë të sigurisë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale