Forcat e armatosura irakiane morrën qendrën e qytetit Al Alam nga xhihadistët

15:04 | 10 Mars 2015

Al Alam ka qenë bastion i fundit i shtetit islam, që forcat e qeverisë dhe milicitë shiite duhet të pastronin para se të hyjjnë në qytetin e Tikritit, i cili është i kontrolluar nga militantët islamikë që nga vera e kaluar.

“Snajperët dhe kurthet po ngadalësojnë përparimin tonë për të marrë kontrollin e plotë të qytetit”, tha kapiteni Visam Ibrahim, i cili u lajmrua nga Al Alam.

Nga rezultatet e betejës së Tikritit, do të varen edhe planet e ardhshme për avancimin në veri dhe okupimin e Mosulit, qyteti më i madh i Irakut që është nën kontrollin e shtetit islam.

Fushata për kthimin e Tikritit, e cila filloi një javë më parë, është më madhja,  që kur shteti islam ishte “pastruar” nga veriu vitin e kaluar dhe qeveria shpreson të jetë në gjendje të pengojë vrullin e militantëve aktual.

Shteti islamik ka dërguar përforcime në Tikrit nga pjesë të tjera të kalifatit të vetëshpallur në veri./arbreh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale