Facebook zgjedh “fitimin mbi sigurinë”, thotë sinjalizuesi

08:27 | 5 Tetor 2021

Sinjalizuesi që ndau një mori dokumentesh në Facebook që pretendonin se gjiganti i mediave sociale e dinte se produktet e tij po nxisnin urrejtjen dhe dëmtonin shëndetin mendor të fëmijëve, zbuloi identitetin e saj të Dielën në një intervistë televizive dhe akuzoi kompaninë për zgjedhjen e “fitimit mbi sigurinë”, transmeton arbresh.info.

Frances Haugen, një shkencëtare 37-vjeçare e të dhënave nga Iowa, ka punuar për kompani duke përfshirë Google dhe Pinterest, e që në një intervistë në emisionin e lajmeve CBS “60 Minutes”, se Facebook ishte “thelbësisht më i keq” se gjithçka që kishte parë më parë.

Ajo bëri thirrje që kompania të rregullohet.

“Facebook vazhdimisht ka treguar se zgjedh fitimin mbi sigurinë. Po subvencionon, po paguan fitimet e tij me sigurinë tonë,” tha Haugen.

“Versioni i Facebook që ekziston sot po copëton shoqëritë tona dhe po shkakton dhunë etnike në të gjithë botën,” tha ajo.

Platforma më e madhe e mediave sociale në botë është përfshirë nga një stuhi zjarri e shkaktuar nga Haugen, i cili si një sinjalizues pa emër ndau dokumente me ligjvënësit amerikanë dhe The Wall Street Journal, që detajonin sesi Facebook e dinte që produktet e tij, përfshirë Instagramin, po dëmtonin vajzat e reja, veçanërisht përreth imazh trupi.

Senatori amerikan Richard Blumenthal iu përgjigj intervistës përpara paraqitjes së Haugen për të dëshmuar në Kongres javën e ardhshme, duke thënë në një deklaratë: “Veprimet e Facebook bëjnë të qartë se ne nuk mund t’i besojmë asaj vetë policisë. Ne duhet të konsiderojmë një mbikëqyrje më të fortë.”

Në intervistën “60 minuta” Haugen shpjegoi se si algoritmi i kompanisë News Feed është optimizuar për përmbajtjen që merr një reagim.

Hulumtimi i vetë kompanisë tregon se është “më e lehtë për të frymëzuar njerëzit për zemërim sesa për emocionet e tjera”, tha Haugen, raporton AFP, transmeton arbresh.info.

“Facebook ka kuptuar se nëse ndryshojnë algoritmin për të qenë më të sigurt, njerëzit do të kalojnë më pak kohë në faqe, do të klikojnë në më pak reklama, do të fitojnë më pak para.”

Gjatë zgjedhjeve presidenciale amerikane të vitit 2020, tha ajo, kompania kuptoi rrezikun që përmbajtja e tillë paraqiste dhe ndezi sistemet e sigurisë për ta zvogëluar atë.

Por “sapo mbaruan zgjedhjet, ata i fikin ato, ose ndryshojnë cilësimet në atë që ishin më parë, për t’i dhënë përparësi rritjes mbi sigurinë, dhe kjo me të vërtetë ndjehet si një tradhti e demokracisë për mua,” tha ajo.

“Askush në Facebook nuk është keqdashës,” tha ajo, duke shtuar se bashkëthemeluesi dhe CEO Mark Zuckerberg nuk ka vendosur të krijojë një platformë “urrejtëse”. Por, tha Haugen, stimujt janë “të palidhur”.

– ‘Qesharake’ –

Nënkryetari i Facebook për politikat dhe çështjet globale, Nick Clegg u tërhoq me forcë në pohimin se platformat e tij janë “toksike” për adoleshentët, disa ditë pas një seance të tensionuar në Kongres, në të cilën ligjvënësit amerikanë kritikuan kompaninë për ndikimin e saj në shëndetin mendor të përdoruesve të rinj.

Ndërsa Haugen, tërhoqi një vijë të drejtë midis vendimit për të rrëzuar sistemet e sigurisë dhe trazirave të Kapitolit amerikan më 6 janar, “60 Minuta” vuri në dukje se rrjeti social ishte përdorur nga disa nga organizatorët e asaj dhune.

Gjatë një paraqitjeje në CNN, Clegg e hodhi poshtë lidhjen.

“Unë mendoj se pohimi (se) 6 janari mund të shpjegohet për shkak të mediave sociale, thjesht mendoj se është qesharake,” i tha Clegg transmetuesit, duke thënë se ishte “rehati e rreme” të besosh se teknologjia po shtyn polarizimin politik të thelluar të Amerikës.

– Polarizimi –

New York Times raportoi të Shtunën se Clegg u përpoq të parandalonte intervistën e Haugen duke shkruar një memorandum prej 1.500 fjalësh për stafin që i paralajmëroi ata për akuzat “mashtruese”.

Facebook është përballur me kritika se ushqen probleme shoqërore, sulme që Clegg tha se nuk duhet të qëndrojnë në këmbët e Facebook. Por ai pranoi se njerëzit me çështje para-ekzistuese mund të mos përfitojnë nga përdorimi i mediave sociale.

Ai gjithashtu kundërshtoi raportimin në një seri shpërthyese të Wall Street Journal se kërkimet e Facebook paralajmëruan për dëmin që aplikacioni për ndarjen e fotografive Instagram mund të bëjë në mirëqenien e vajzave adoleshente.

“Thjesht nuk është vërtetuar nga hulumtimi ynë ose i dikujt tjetër që Instagrami është i keq ose toksik për të gjithë adoleshentët,” tha Clegg për CNN, por shtoi se kërkimi i Facebook do të vazhdonte.

Duke u përballur me presionin, kompania kishte njoftuar më parë se do të pezullonte por nuk do të braktiste zhvillimin e një versioni të Instagramit të destinuar për përdoruesit më të rinj se 13 vjeç./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara