Google ADS

Evropë, rriten rastet e sëmundjes së fruthit

08:25 | 29 Maj 2024
K.B

Rastet e fruthit po rriten në Evropë dhe Azinë Qendrore, paralajmëruan të martën dy agjenci të OKB-së, duke bërë thirrje për veprime urgjente për t’iu përgjigjur shpërthimit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe UNICEF thanë në një deklaratë të përbashkët se rastet e fruthit në rajonin evropian këtë vit së shpejti do të jenë më të larta se totali për të gjithë vitin 2023.

“Edhe një rast i fruthit duhet të jetë një thirrje urgjente për veprim” tha Dr. Hans Kluge, Drejtori Rajonal i OBSH-së për Evropën. “Askush nuk duhet të vuajë pasojat e kësaj sëmundjeje shkatërruese, por lehtësisht të parandalueshme”, shtoi ai.

Fruthi është një virus shumë ngjitës që mund të çojë në komplikime serioze, por është i parandalueshëm përmes vaksinimit. Simptomat përfshijnë “temperaturë të lartë, kollë, rrjedhje hundësh dhe skuqje në të gjithë trupin”, thotë OBSH.

Ka pasur më shumë se 56,000 raste të fruthit në tre muajt e parë të vitit 2024 në 45 nga 53 vendet në rajonin evropian të OBSH-së, thanë agjencitë. Kjo krahasuar me më shumë se 61,000 raste të virusit të raportuara në 41 vende të rajonit, i cili përfshin pjesë të Azisë Qendrore, gjatë vitit 2023.

Ringjallja e fruthit: Autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar u bëjnë thirrje prindërve të vaksinojnë fëmijët mes rritjes së rasteve Gati gjysma e rasteve të raportuara të fruthit në 2023 ishin te fëmijët nën moshën pesë vjeç dhe në mesin e atyre që u infektuan me virusin, më shumë se tre të katërtat nuk kishin marrë asnjë dozë të vaksinës së fruthit.

Kluge u bëri thirrje vendeve që të vaksinojnë të pambrojturit edhe kur mbulimi i imunizimit është i lartë për të “parandaluar që virusi të përhapet në çdo komunitet”.

“Një rritje e rasteve të fruthit është një shenjë e qartë e një prishjeje në mbulimin e imunizimit,” tha në një deklaratë Regina De Dominicis, Drejtoresha Rajonale e UNICEF-it për Evropën dhe Azinë Qendrore, ajo bëri thirrje për veprime urgjente të qeverisë për të mbrojtur fëmijët “nga kjo e rrezikshme, por e parandalueshme Sëmundja”.

Vendet me numrin më të madh të rasteve të fruthit në rajon ishin Kazakistani, Azerbajxhani dhe Rusia. Rumania dhe Austria ishin të vetmet vende të BE-së në mesin e dhjetë vendeve kryesore në rajon me numrin më të madh të rasteve midis prillit 2023 dhe marsit 2024./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale