Emiratet e Bashkuara blejnë 80 aeroplanë luftarakë Rafale

18:28 | 3 Dhjetor 2021

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë porositur 80 aeroplanë luftarakë Rafale, porosia më e madhe ndonjëherë për këtë lloj aeroplani.

Është një marrëveshje armësh shumë miliardë dollarëshe që thellon lidhjet ekonomike dhe politike me Francën, shkruan Aljazeera transmeton arbresh.info

Presidenti francez, Emmanuel Macron nisi të premten një turne dyditor në shtetet e Gjirit gjersa përveç Emirateve, do të vizitojë edhe Katarin dhe Arabinë Saudite.

Vizita vjen në një kohë kur shtetet arabe të Gjirit po shprehin pasiguri në lidhje me fokusin e SHBA-së në rajon, ndërsa kërkojnë më shumë armë nga aleati i saj kryesor i sigurisë.

Presidenti francez ka krijuar marrëdhënie të mira me trashëgimtarin e fronit të Abu Dhabit, Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan, me investime që do të bëhen mes dy vendeve. Franca ka një bazë të përhershme ushtarake në kryeqytetin e Emirateve.

Negociatat për aeroplanët luftarakë Rafale janë zhvilluar për më shumë se një dekadë midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe furnizuesve të tyre francezë. /arbresh.info/

Lajmet më të lexuara