Dhjetra të vdekur nga shpërthimi i minierës në Donetsk

20:55 | 4 Mars 2015

Rreth 50 punëtorë besohet të jenë të bllokuar nën tokë në minierën e Zasyadko.

Dhjetra minatorë janë bllokuar nëntokë pas një shpërthimi në një minierë qymyri në bastionin lindor te Ukrainës, ekipet e shpëtimit thane se shanset për të gjetur të mbijetuar janë të pakta.

Zyrtarët e minierës thanë se shpërthimi i se premtes nuk kishte e lidhje me luftën mes rebelëve dhe forcave qeveritare ukrainase qe po ndodhte aty pranë. Kiev akuzoi separatistët se kishin penguar qasjen e ekipit të shpëtimit.

Jashtë portave të minierës Zasyadko, rreth 30 të afërm pritnin për informacion në lidhje me të mbijetuarit. Një minator i plagosur në këtë shpërthim shihej se fytyra e tij ishte e mbuluar me gërvishtje dhe një krah i varur i palëvizshëm si rezultat i një klavikulë të thyer.

Minator, Sergei Baldayev, tha se pesë trupa ishin marrë deri tani pas shpërthimit.

Motra e një minator i cili ishte brenda në kohën e shpërthimit, Alexei Novoselsky, ishte në lot. “Më thuaj, a ka të mbijetuar? Pse po fshehin të vërtetën” tha ajo, nderkohe që një shpëtimtar lokal u përpoq ta qetësonte.

Ende nuk ka shumë informacione mbi situatën e minatorëve të bllokuar brenda minierës. Në zonën e Donetskut raportohet se nuk ka patur luftime gjatë ditëve të fundit, ndonëse aty janë zhvilluar luftime të ashpra mes rebelëve separatistë dhe trupave qeveristare të Kievit.

Donetsk ka qenë skenë e luftimeve të ashpra midis separatistëve pro-Rusi, të cilët kontrollojnë rajonin, dhe forcave të qeverisë në Kiev. Një armëpushim ka ulur ndjeshëm dhunën në javën e fundit.

Ekonomia e Ukrainës ka pësuar një dëm të madh që prej nisjes së konfliktit në prill të vitit të kaluar dhe minierat e qymyrit vazhdojnë punën në zonën në lindje të Ukrainës. Para zhvillimit të konfliktit aksidentet në minierë kanë qenë të zakonshme për shkak të standarteve të ulëta të sigurisë.

 

Shpërndaje në rrjete sociale