Google ADS

Deputetët ukrainas me projekt-ligj për të rritur ushtrinë

16:02 | 5 Mars 2015
Arbresh.info

Parlamenti i Ukrainës ka miratuar një ligj të ri për të rritur numrin e forcave të armatosura që të mbrohen ndaj kërcënimit nga separatistët pro-rus në lindje.

Projekt-ligji propozon një forcë prej 250.000 personel, duke përfshirë 204,000 trupa aktiv nga 184.000.

Qeveria tha se të enjten ushtria e saj ka filluar fazën e dytë të tërheqjes së armëve të rënda në përputhje me armëpushimi rënë dakord në Minsk muajin e kaluar.

Kjo qetësi ka rritur shpresat se armëpushimi mund të vazhdojë.

Rebelët luftuan trupat qeveritare në fshatin Shyrokyne, pranë Mariupol, në orët e hershme të enjtes, tha këshilltari i ministrisë së brendshme Zoryan Shkiryak. Por ai shtoi se nuk ka pasur luftime tjera seriozenë këtë zonë.

Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se kishte filluar stërvitjet ushtarake të trupave anti-ajrore.

Ato janë duke u zhvilluar në Rusinë jugore, si dhe në territoret  gjeorgjiane të Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut dhe gadishullin e Krimesë, e cila ishte aneksuar nga Rusia dhe Ukraina vitin e kaluar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale