Covid e shtyn Zelandën e Re në recensionin më të keq ndër vite

12:48 | 17 Shtator 2020

Zelanda e Re është në recesionin e saj më të thellë në dekada, pas masave të rrepta në përgjigje të pandemisë Covid-19 të cilat u vlerësuan gjerësisht.

Mes muajit prill-qershor, vendi u tkurr me 12.2%, pasi vendi u detyrua që të vendoste izolimin dhe mbylljen e kufijve.

Ky është recensioni i parë i Zelandës së Re që nga kriza financiare globale dhe më i keqi që nga viti 1987, kur filloi sistemi aktual i matjes.

Megjithatë, qeveria shpreson që përgjigjja e saj pandemike do të çojë në një rimëkëmbje të shpejtë, shkruan BBC, transmeton portali arbresh.info

Kombi me gati 5 milionë banorë u deklarua i pastë nga Covid-19, megjithëse ende ka një numër rastesh, aty janë regjistruar vetëm 25 vdekje.

Ekonomia ka të ngjarë të jetë një çështje kryesore në zgjedhjet e muajit të ardhshëm, e cila u shty pas një rritje të papritur të rasteve Covid-19 në gusht.

“Industri si shitja me pakicë, akomodimi dhe restorantet dhe transporti panë rënie të ndjeshme të prodhimit sepse ato u prekën drejtpërdrejt nga ndalimi ndërkombëtar i udhëtimit dhe bllokimi i rreptë në të gjithë vendin,” tha Paul Pascoe, zëdhënës i qeverisë në Zelandën e Re.

Disa ekonomistë gjithashtu parashikojnë një rikuperim të shpejtë, për shkak të reagimit të fortë të Zelandës së Re ndaj pandemisë.

Në krahasim me Australinë, Zelanda e Re regjistroi një rënie të madhe ekonomike, përderisa Australia ishtë shumë më e ashpër me vendimet ndaj pandemisë./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale