Burri rus bëhet personi i parë pa këmbë që arrin malin e 8-të më të lartë në botë

10:08 | 12 Tetor 2021

Në fillim të këtij muaji, Rustam Nabiev u bë personi i parë pa këmbë që u ngjit në malin Manaslu të Nepalit 26,781-këmbë-mali i tetë më i lartë në botë.

Nabiev, 29 vjeç, është një ish -parashutist nga Rusia, i cili humbi të dyja këmbët në 2015 kur kazerma e tij u shemb, shkruan msn.com transmeton arbresh.info

Vitin e kaluar, ai u ngjit në majën më të lartë të Rusisë, malin Elbrus, dhe vendosi ta sfidonte veten edhe më tej duke luftuar Manaslu.

Udhëtimi i tij zgjati 34 ditë, me Nabiev që u tërhoq në mal, me mbështetjen e Sherpas.

“Ishte si një mision që duhej ta përfundoja për të gjithë ata njerëz që më shikonin,” tha Nabiev. “Me këtë akt doja të tregoja se çdo gjë në këtë jetë mund të arrihet përmes veprimit.”

Deri në përfundimin e ngjitjes, Nabiev tha se trupi i tij u ndje “i rrahur” për shkak të “punës së madhe fizike”, por ia vlejti. “Mendova shumë për atë që kam arritur dhe kuptova se bëra diçka të pabesueshme,” tha ai. “Thellë brenda nuk mund ta besoj.” /arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara