Google ADS

Blinken: Vendet e Lindjes së Mesme duhet të parandalojnë ciklin e pafund të dhunës

09:25 | 7 Janar 2024
E.H

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha të shtunën se vendet e Lindjes së Mesme duhet të përdorin ndikimin e tyre mbi aktorët rajonalë për të siguruar që konflikti në Gaza të kontrollohet dhe të parandalojnë një “cikël të pafund dhune”.

Blinken foli pas takimit me krerët e Turqisë dhe Greqisë në fillim të një udhëtimi njëjavor që synonte lehtësimin e tensioneve që janë rritur që nga fillimi i luftës së Izraelit me Hamasin në tetor.

“Është në interesin e pothuajse të gjitha kombeve në Lindjen e Mesme që të frenojnë luftimet”, u tha Blinken gazetarëve, transmeton Telegrafi.

“Ne duam të sigurohemi që vendet që ndihen kështu të përdorin gjithashtu lidhjet e tyre, të përdorin ndikimin e tyre, marrëdhëniet e tyre me disa nga aktorët që mund të përfshihen për të mbajtur një kapak mbi gjërat, për t’u siguruar që ne të mos shohim një përshkallëzim të konfliktit”, tha ai përpara se të fluturonte për në Jordani.

Grupi i Hezbollahut i Libanit, i mbështetur nga Irani, tha të shtunën se kishte gjuajtur raketa në drejtim të Izraelit, me armikun e tij kryesor që tha se goditi një “celulë terroriste” në shenjë hakmarrjeje.

Blinken tha se është shumë e rëndësishme që Izraeli të ketë siguri në veri të vendit.

“Nga këndvështrimi i Izraelit, nuk është qartë i interesuar, nuk dëshiron përshkallëzim … por ata gjithashtu duhet të jenë plotësisht të përgatitur për të mbrojtur veten e tyre”, tha ai.

Blinken, i cili gjithashtu do të vizitojë shtetet arabe, Izraelin dhe Bregun Perëndimor të pushtuar, tha se nëse përpjekjet për të zgjidhur krizën dështojnë, rezultati do të jetë “një cikël i pafund dhune… dhe jetë pasigurie dhe konflikti për njerëzit e rajon”.

Ai tha gjithashtu se do të shqyrtojë se çfarë mund të bëhet për të maksimizuar mbrojtjen e civilëve në Gaza dhe për të rritur shpërndarjen e ndihmave humanitare.

“Shumë palestinezë janë vrarë, veçanërisht fëmijë,” tha ai.

Shpërndaje në rrjete sociale