Bie zjarr në kampin e migrantëve në Greqi

00:56 | 20 Shkurt 2021

Një zjarr, që besohet se është shkaktuar nga një lidhje e shkurtër e ngrohësve, ka shpërthyer në kampin e migrantëve Karatepe në ishullin grek të Lesbos.

Sipas raportimeve besohet ne nuk ka të lënduar, transmeton portali arbresh.info

Zjarri është shkaktuar nga një lidhje e shkurtër e ngrohësit, ka deklaruar zëdhënës i mediave të zjarrfikësve për AFP.

Tenda dhe gjërat e familjes në të cilën ra zjarri janë djegur plotësisht.

Vala e ftohtë që ka kapur Greqinë që nga fillimi i javës i ka bërë të vështira kushtet për 6,000 migrantë në kampin Karatepe në Lesbos, një ishull në Detin Egje, si dhe dhjetëra mijëra migrantë të vendosur në kampe në të gjithë vendin.

Kampi i përkohshëm Karatepe u ngrit me ngut në shtator në një vend në një stuhi të erës pasi dy zjarre të mëdha shkatërruan kampin Moria në ishull, që ishte edhe kampi më i mbushur me njerëz në Europë.

Ditët e fundit, organizatat joqeveritare kanë theksuar përkeqësimin e kushteve me të ftohtin në kampin Keratepe dhe kërkuan që kishat dhe ndërtesat e tjera të pranojnë fëmijë urgjentisht për të jetuar në ambiente më të ngrohta./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara