Google ADS

BE vazhdon sanksionet e Viktor Janukoviçit

21:43 | 5 Mars 2015

Sot Bashkimi Evropian zgjati edhe për një vit tjetër bllokadën e pasurive për  ish-Presidentin e Ukrainës Viktor Janukoviç dhe anëtarët e administratës së tij për keqpërdorim të fondeve shtetërore.

Në një deklaratë të BE-së thotë se kjo masë është marrë për shkak personave të cilët ishin subjekt i një hetimi të mashtrimit dhe keqpërdorimit të fondeve shtetërore ukrainase”, raporton AP.

Janukovich iku në Rusi në shkurt 2014 pas protestave që vranë më shumë se njëqind njerëz, sipas AP.

Lista e personave të cilëve u ngrinë asetet, ka 18 individë, duke përfshirë edhe ish-ministrin ukrainas të Drejtësisë, Brendshme, Shëndetësisë dhe Arsimit, kujtoi AP./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale