Google ADS

Arrestohen katër persona për sulmet terroriste në Paris

16:47 | 9 Mars 2015

Burimet franceze të policisë, than sot se kanë arrestuar katër persona në lidhje me sulmet terroriste të janarit në Paris, dhe se në mesin e tyre ishte një police grua.

Të dy zyrtarët të cilët kanë dashur të mbetet anonim sepse hetimi është në vazhdim, thanë për AP se një nga të arrestuarit kishte të bënte me Amedijem Kulibalijem.

Coulibaly vrau një oficere të policisë më 8 janar, katër hebrenj në një supermarket, dhe në fund humbi jetën në konfrontim me sigurinë.

Në burg tani është e njohura e Coulibaly – një police, e cila u konvertua në Islam dy vjet më parë, dhe u pezullua nga puna në shkurt. Ajo u arrestua së bashku me të dashurin e saj, i cili besohet të jetë një shok i ngushtë me Coulibaly-n dhe i cili ishte akuzuar gjithashtu, por në lidhje me drogat.

Nuk ka informacione rreth dy personave të tjerë të arrestuar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale