Arabia Saudite tërheq ambasadorin nga Suedia

14:47 | 11 Mars 2015

Qeveria e Arabisë Saudite ka tërhequr ambasadorin e saj nga Suedia për shkak mosmarrëveshjes diplomatike midis dy vendeve, njoftoi sot Ministria suedeze e Punëve të Jashtme në Stokholm.

“Marrëdhëniet diplomatike nuk janë ndërprerë. Por, Arabia Saudite tërheq ambasadorin”, konfirmoi zëdhënësi i ministrisë Erik Boman, duke treguar se Riyadh ka informuar Ministrinë se ajo ka tërheq ambasador Ibrahim al Sad për shkak se “kritikat nga Suedia kishin të bëjnë me të drejtat e njeriut dhe demokracinë në Mbretëri.”

Suedia njoftoi dje se ajo nuk do të rinovojë marrëveshjen për bashkëpunim ushtarak me Arabinë Saudite, për shkak të shqetësimeve lidhur me respektimin e të drejtave të njeriut në vend.

Marrëveshja për bashkëpunim ushtarak u nënshkrua në vitin 2005, dhe Arabia Saudite, me përjashtim të vendeve perëndimore, ishte importuesi i tretë më i madh i armëve në Suedi me 37 milionë euro.

Kryeministri suedez Stefan Lofven tha se “kjo nuk është një lojë dhe se kjo është një çështje serioze që duhet të trajtohet seriozisht.”/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale