Amerika hoqi sanksionet kundër kompanive Belorusiane të energjisë

11:43 | 11 Mars 2015

Qeveria e SHBA ka hequr sanksionet kundër kompanisë belorusiane të energjisë që tregon përmirësimin e marrëdhënieve për shkak të rolit pozitiv të Minskut në negociatat e paqes në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara njoftuan se ata kanë eliminuar sanksionet kundër “BELORUSNEFT”, tբ caktuara në vitin 2011 kur kompania njoftoi se do të fillojë punën në Iran.

Disa muaj më vonë ata njoftouan anulimin e planit për Iranin, por sanksionet mbetën në fuqi.

Presidenti Bjellorus Alexander Lukashenko, perëndimin e kishte quajtur “diktatori i fundit në Evropë”, për të thyer opozitën dhe shtypjen e lirisë së mediave. Por marrëdhëniet e tij me SHBA dhe BE kohët e fundit kanë qenë më mirë sepse Minsk në shkurt luajti rol të rëndësishëm në bisedimet vendimtare të paqes në Ukrainë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale