Google ADS

A mund të fitojë Zelensky ndaj Trump?

11:17 | 2 Prill 2024
K.B

“Kur jeni duke u përballur me një luftë ekzistenciale, gjëja e fundit për të cilën duhet të shqetësoheni është rezultati i një zgjedhjeje ku nuk mund të keni ndonjë ndikim, sepse janë njerëz të tjerë që bëjnë zgjedhjen.

Ju do të duhet të pranoni atë zgjedhje, kushdo qoftë ajo.”

Ishte kjo deklarata e ministrit të Jashtëm të Ukrainës, Dmytro Kuleba, gjatë një interviste me POLITICO në fillim të kësaj jave.

I pyetur se si zgjedhjet e këtij viti në Evropë dhe, më e rëndësishmja, SHBA mund të ndikojnë në Ukrainë pasi mbron me këmbëngulje pavarësinë dhe sovranitetin e saj kundër fqinjit të saj gjigant pushtues Rusisë, ai u përgjigj: “Çfarëdo që të ndodhë, ne do të duhet të gjejmë një mënyrë për të bashkëpunuar me fituesit e zgjedhjeve.”

Kjo, sigurisht, mund të përfshijë edhe ish-presidentin e SHBA-së, Donald Trump, nëse ai arrin të sfidojë rregullat tradicionale të gravitetit politik siç ka bërë shpesh në të kaluarën.

Por atëherë si t’i rezistojë Trump Ukrainës?

Jo të gjithë janë aq filozofë sa Kuleba. Perspektiva e kthimit të Trump në Shtëpinë e Bardhë duket mbi këtë luftë, dhe si Ukraina ashtu edhe Europa kanë pasur tashmë një shije të keqe se si mund të duket një presidencë e dytë e Trump: paketa vendimtare e ndihmës prej 60 miliardë dollarësh e Presidentit të SHBA-së Joe Biden ka ngecur në Capitol Hill. për muaj të tërë, kryesisht për shkak të ligjvënësve republikanë pro-Trump.

Goditje dhe tronditje të tilla politike ka të ngjarë të rriten vetëm pasi zgjedhjet presidenciale në SHBA të fillojnë.

Vetë Trump ka shfaqur indiferencë ndaj integritetit territorial të Ukrainës, duke thënë se mund t’i japë fund luftës me lehtësi brenda 24 orëve duke këmbëngulur se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe presidenti rus Vladimir Putin duhet të bien dakord për një zgjidhje, në thelb do të thotë se Moska do të mbante një pjesë të Ukrainës dhe do të rifillonte luftën e saj sa herë ta mendonte të përshtatshme.

Por kur të mbarojnë lojërat parazgjedhore partizane, si do të luajë Ukraina në Shtëpinë e Bardhë të Trump?

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i lartë në zyrën e Zelensky, po mbështet faktin se do të ndodhë.

“Unë e kuptoj se axhenda e brendshme politike është kryesorja tani, sepse ata po përgatiten për zgjedhjet presidenciale. Por investimi në Ukrainë është një investim në reputacionin e Amerikës, në dominimin e saj, në të drejtën e saj për të përshkruar rregulla globale dhe për t’u siguruar që ato të mos shkelen”, tha ai për POLITICO.

Një Podolyak optimist dha gjithashtu një nga shpjegimet më intriguese se përse Trump mund të vazhdojë me shpresë politikën e Biden për të mbështetur Ukrainën.

Ka “përfitime të dukshme tregtare për kompleksin ushtarako-industrial amerikan” në furnizimin e Ukrainës me armë dhe municione dhe duke treguar se sa efektive dhe të sofistikuara janë armët e tyre në fushën e betejës në krahasim me ato të Rusisë, tha ai.

“Në vitin 2023, Rusia humbi 53 për qind të tregut të saj të eksportit të armëve, sepse armët e tyre nuk janë efektive. Kompleksi ushtarako-industrial amerikan është një donator i madh për partitë politike të Amerikës, ndër të tjera, dhe shitjet nënkuptojnë vende pune dhe fitime”, tha Podolyak.

Dhe nëse gjithçka tjetër dështon, këshilltari i lartë beson shumë në aftësitë e komunikimit të Zelensky kur bëhet fjalë për të fituar Trump.

“Ai është në gjendje të përdorë emocionet dhe sigurisht mendimet e politikanëve në vende të ndryshme dhe është i mirë në identifikimin e saktë të argumenteve që do të ndikojnë tek ata.

Është shumë interesante ta shohësh atë duke e bërë këtë”, tha Podolyak.

Askush nuk dyshon në mjeshtërinë retorike të Zelensky, ai ka dëshmuar shumë herë aftësinë e shoëman-it për të fituar zemrat e bashkëbiseduesve në audienca të ndryshme.

Por ai i ka mbivlerësuar edhe më parë aftësitë e tij. Ai sigurisht e bëri këtë me Putinin, duke bërë fushatë me premtimin në 2019 se do të ishte në gjendje të arrinte një marrëveshje paqeje me udhëheqësin rus.

Dhe sipas një ish-këshilltari të lartë të inteligjencës ukrainase, i cili foli për POLITICO në kushte anonimiteti, ai bëri të njëjtën gjë në prag të pushtimit të plotë të Rusisë dy vjet më parë, duke menduar ende se mund të shmangte katastrofën dhe të bindte Putinin të binte dakord për një zgjidhje.

Zelensky, nga ana e tij, tha më parë se nëse Putin shpreson se një rizgjedhje e Trump do t’i japë Rusisë fitore ushtarake, lideri rus do të gabon.

Trump “kurrë” nuk do ta mbështeste Putinin, tha ai shtatorin e kaluar. Por ky besim është venitur që atëherë, me Zelensky që shpreh shqetësim të qartë për sugjerimin e guximshëm të Trump se ai mund t’i jepte fund luftës brenda një dite.

Duke e përshkruar deklaratën si “shumë të rrezikshme”, udhëheqësi ukrainas tha për Channel Four Neës të Britanisë se ai shpresonte se ishte thjesht një elektoral. Ai më pas shtoi se ideja se si president Trump mund të marrë në mënyrë të njëanshme vendime që dëmtojnë Ukrainën.

Kështu, një pikëpyetje në Kiev është nëse Trump do të mbajë mëri ndaj presidentit ukrainas për dështimin në përmbushjen e asaj që ai dhe ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut, Rudy Giuliani u përpoqën të forconin Zelenskyn përpara zgjedhjeve të fundit, duke nisur një hetim mbi marrëdhëniet ukrainase të avokatit dhe biznesmenit Hunter Biden, sado të pajustifikuara, me qëllim që të njollosë babain e tij, Joe Biden.

Por Trump kishte rënë dakord të furnizonte Ukrainën me armë vdekjeprurëse gjatë kohës që ishte në detyrë, duke anuluar refuzimin e ish-presidentit amerikan Barack Obama për ta bërë këtë.

Ai gjithashtu vuri në dukje se Trump ishte i lumtur të sanksiononte çdo firmë që ndihmonte kompaninë shtetërore ruse të gazit, Gazprom.

Kuleba bëri të njëjtën gjë edhe në janar: “Kush ia shiti Ukrainës armën e parë amerikane? Presidenti Trump [na dërgoi] Javelins.

Kush e nisi programin e dërgesës falas të anijeve të para detare, anijet Island dhe Mark VI, në Ukrainë? Trump. Kush e luftoi projektin Nord Stream 2? Ishte Trump.”

Dhe kur foli me POLITICO këtë javë, ministri i Jashtëm theksoi se ky ka qenë një model i përsëritur që nga viti 2014, kur Moska u fut për herë të parë në Donbas pas kryengritjes pro-perëndimore të Ukrainës në Maidan.

“Putini sulmon dhe pret zgjedhje në vende të tjera, duke u përpjekur të sjellë në pushtet ata që do të jenë më të përshtatshëm për të.

Ose, ai mendon kështu”, tha ai. Por “zgjedhjet nuk funksionojnë kurrë për të, dhe kështu ai pret një raund tjetër zgjedhjesh.

Do të duhet të presim dhe të shohim nëse kjo do të ndryshojë tani.

Nëse gjithçka tjetër dështon, ukrainasit shpresojnë se presidenti i tyre mund të përdorë fuqitë e tij të bindjes për të siguruar mbështetjen e vazhdueshme të SHBA./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale