Ushtria izraelite nis sulmet ajrore në Gaza, pas lëshimit të balonave të zjarrit nga Hamasi

08:29 | 16 Qershor 2021

Ushtria izraelite goditi objektivat në Gaza gjatë natës të Mërkurën, thanë Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) në një deklaratë, duke cituar balonat ndezëse të nisura nga Gaza herët gjatë ditës. Sipas raporteve në mediat izraelite, balonat ndezëse të nisura nga Gaza ndezën zjarre të shumta në Izraelin jugor.

WAFA, Agjencia zyrtare Palestineze e Lajmeve gjithashtu raportoi sulmet ajrore në Khan Younis dhe tha se dëmi “material” ndodhi. Agjencia e lajmeve gjithashtu raportoi në një sit tjetër në jug të qytetit të Gazës që ishte në shënjestër dhe tha se nuk kishte viktima nga të dy incidentet.
Sulmet ajrore janë të parat në Gaza që kur një armëpushim hyri në fuqi gati një muaj më parë. IDF tha se goditi komplekset ushtarake të Hamasit dhe vendet e takimit për brigadat Khan Younis dhe Gaza.

Balonat e mbushura me helium, të cilat ishin vendosur me pajisje ndezëse, u hodhën në Izrael të Mërkurën. IDF thotë se balonat u nisën si një protestë për marshimin provokues të flamurit në Jeruzalem, ku mijëra izraelitë marshuan nëpër Qytetin e Vjetër. Ekstremistët hebrenj të ekstremit të djathtë që marrin pjesë në paradë brohorisnin “Vdekje Arabeve” dhe “Kjo është shtëpia jonë”. Policia izraelite me veshje për trazira bllokoi rrugët përreth, duke larguar me forcë protestuesit palestinezë nga rruga, shkruan CNN, transmeton arbresh.info.

Tridhjetë e tre protestues palestinezë u plagosën, duke përfshirë granata trullosëse, plumba gome dhe zjarr të gjallë, me gjashtë të evakuuar në spital, pas përplasjeve me forcat izraelite të sigurisë rreth Jeruzalemit lindor, tha Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze.

Marshimi u pa si prova e parë e madhe për qeverinë e re të Izraelit, e udhëhequr nga Kryeministri i krahut të djathtë Naftali Bennett. Në të kaluarën, Bennett kishte shtyrë ish-Kryeministrin Benjamin Netanyahu të merrte një qëndrim më të ashpër kundër Hamasit dhe lëshimit të balonave ndezëse sipas mediave izraelite.

Pas sulmeve ajrore izraelite, zëdhënësi i Hamasit Hazem Kassem tha në Twitter, “Bomba Sioniste e Rripit të Gazës është një përpjekje e dështuar për të ndaluar solidaritetin dhe rezistencën e popullit tonë me Qytetin e Shenjtë dhe për të mbuluar gjendjen e paparë të konfuzionit për krijimin e Sionistëve. në organizimin e të ashtuquajturit ‘marshim të flamurit’. ”
Hamasi dhe grupet e tjera militante në Gaza nuk u përgjigjën menjëherë me raketa në Izrael, por situata përgjatë kufirit Izrael-Gaza mbetet jashtëzakonisht e tensionuar dhe mundësia e një përshkallëzimi të afërt dhe serioz nuk mund të përjashtohet./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara