Fabrizi: Kosova e Serbia t’i kthehen dialogut

12:06 | 30 Maj 2019

Përfaqësuesi i Zyrës së BE-së në Beograd, Sam Fabrizi, ka thënë se porosia e përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini, ishte i qartë, se palët duhet t’i rikthehen dialogut.

Kjo pasi sipas tij, qëndrimi në status-quo rrit rrezikun për problem të ndryshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“ Satus-quo është e paqëndrueshme dhe gjithçka që ndodh mund të shndërrohet në një incident”, ka thënë Fabrizi teksa ka cituar fjalët e Federica Mogherinit.

Ndër të tjera ai ka thënë se dialogu duhet ri startuar, pasi që sa më pak që të ketë dialog, mundësia për të pasur probleme është shumë më e madhe.

“Ajo (Mogherini) dërgoi një mesazh të qartë se dialogu duhet të fillojë përsëri, sepse sa më pak dialog, rreziku për të pasur probleme është më I madh, prandaj është shumë me rëndësi që të rifillohet” ka thënë Fabrizi, shkruan telegraf.rs, transmeton Gazeta Express.

Ndër të tjera Fabrizi ka bërë thirrje që për të vazhduar dialogun atëherë duhet që të pezullohet taksa e vendosur ndaj produkteve serbe

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara