Përditësimi i fundit ndërsa Elon Musk rishfaq misionin Starlink

14:59 | 11 Korrik 2020

SpaceX do të përpiqet edhe një herë të nisë raketën e saj Falcon 9 për të dërguar në orbitë grupin më të fundit të satelitëve të internetit të Starlink.

Lift-off është planifikuar për 10.54 të mëngjesit me kohën lokale (3.54 pasdite BST) nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida të shtunën, raporton Independent.

Është hedhja e dhjetë e satelitëve Starlink dhe do të marrë numrin e përgjithshëm në orbitë afër 600. Elon Musk përfundimisht shpreson të krijojë një yjësi të fortë në mënyrë që të rrezojë internetin me shpejtësi të lartë mbrapa në Tokë.

Fillimi ishte planifikuar fillimisht për 26 qershor, por u vonua me 12 ditë pasi SpaceX tha që ekipit të saj “i duhej kohë shtesë për arkëtimet para fillimit”. Një përpjekje e dytë për fillimin në 8 korrik u anulua për shkak të motit të dobët.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara