Boris Johnson dhe Jeremy Hunt, kandidatë për kryeministër

19:27 | 20 Qershor 2019

Boris Johnson do të përballet me Jeremy Hunt në betejën finale për t’u bërë lider i Konservatorëve dhe kryeministër, pasi Michael Gove është përjashtuar në një margjinë prej dy pas raundit të fundit të votimit të deputetëve.

Figura kryesore e Brexitit, Johnson, fitoi mbështetjen e më shumë se gjysmës së 313 deputetëve Konservatorë në raundin e pestë të votimit në Westminister me një total prej 160, transmeton portali arbresh.info.

Sekretari i Jashtëm, Hunt doli në vendin e dytë me 77 vota kundrejt 75 sa mblodhi sekretari i ambientit Gove.

Pritet që pasardhësi i Theresa May si kryeministër të emërohet deri më 22 korrik./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara