Hirra para ngrënies mund të ndihmojnë në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak te diabetikët, thotë studimi

15:37 | 27 Maj 2022

Sipas një studimi të ri, pijet me proteina të hirrës para një vakti mund të ndihmojnë diabetikët të kontrollojnë nivelet e sheqerit në gjak.

Shkencëtarët besojnë se kjo pije ngadalëson tretjen e ushqimit dhe stimulon hormonet që parandalojnë rritjen e shpejtë të nivelit të sheqerit në gjak, transmeton portal arbresh.info

Studimi i kryer nga Universiteti i Neëcastle, bëri që njerëzit me diabet të tipit 2 pinin një gotë të parapërgatitur që përmban një dozë të ulët të proteinës së hirrës përpara se të hanin një vakt normal.

Ata u monitoruan për një javë teksa bënin jetën normale të përditshme.

Të njëjtëve pjesëmarrës iu dhanë vaksina kontrolli që nuk përmbanin proteina për një javë të mëtejshme dhe iu nënshtruan analizave të gjakut për të matur rezultatet me njëri-tjetrin.

Në fund, testi tregoi se nivelet e glukozës kontrolloheshin shumë më mirë kur merrej suplementi i hirrës para ngrënies, me një mesatare prej dy orësh shtesë në ditë të niveleve normale të sheqerit në gjak krahasuar me javën pa proteina.

Autori i studimit, Daniel Ëest, tha se proteina që përmban hirra funksionon në dy mënyra, së pari, duke ngadalësuar shpejtësinë e kalimit të ushqimit përmes sistemit të tretjes dhe dyti duke stimuluar një sërë hormonesh të rëndësishme që parandalojnë rritjen e shpejtë të sheqerit në gjak.

Ekipi synon të eksplorojë më tej përfitimet e ndërhyrjeve jomjekësore, duke e drejtuar studimin në një shkallë më të madhe dhe për një periudhë më të gjatë deri në gjashtë muaj.

Ata gjithashtu planifikojnë të shikojnë proteinat alternative, të tilla si ato që vijnë nga burime bimore si bizelet, kërpudhat dhe patatet, për të hapur opsione për nevojat dietike vegane. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale