Bakteret e zorrëve shkaktojnë depresion

10:22 | 5 Shkurt 2019

Bakteret në zorrë mund të ndikojnë në mirëqenien tonë mendore dhe mund të lidhen me depresionin, thonë hulumtuesit pas kryerjes së studimit më të madh të këtij lloji deri tani.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se rreth 300 milionë njerëz vuajnë nga depresioni dhe ka lidhje mes shëndetit mendor dhe fizik të pacientit, transmeton portali arbresh.info.

Shkencëtarët në Belgjikë tani besojnë se një gamë e gjerë e baktereve të zorrëve mund të prodhojnë kimikate që ndikojnë ndjeshëm në tru, duke përfshirë disa mikroorganizma që lidhen pozitivisht ose negativisht me shëndetin mendor.

Eksperimenti, i njohur si Projekti i Florës së Zorrëve, ekzaminoi të dhënat e depresionit dhe motrat e marra nga më shumë se njëmijë njerëz zbuluan se dy lloje të baktereve ishin “vazhdimisht të zbrazëta” tek ata që vuanin nga depresioni. Kjo rezultat ishte edhe nëse pacientët ishin duke marrë anti-depresantë.

Kuptimi i shkencëtarëve për mënyrën se si zorrët dhe truri janë të lidhur është ende në fazat e hershme, dhe studiuesit e pranojnë se gjetjet e tyre, të botuara në revistën Nature Microbiology, mund të konsiderohen të diskutueshme.

Ekipi përsëriti studimin për 1,063 njerëz nga Holanda dhe një grup i tretë i pacientëve me depresion klinik në Belgjikë, dhe mori rezultate të ngjashme./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara