Takimi me pesë diplomatët perendimorë, Hoti ka një këshillë për Kurtin

12:33 | 20 Janar 2023

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar pas ardhjes në Prishtinë të pesëshes ndërkombëtare që takimin me kryeministrin Albin Kurti e kanë nisur që nga ora 10:00.

Hoti tha se sot është ditë e rëndësishme që bashkë me aleatët, të definohen hapat në procesin e dialogut për normalizim të marrëdhënieve dhe njohje reciproke në mes Kosovës e Serbisë.

“Marrëveshja duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën, që ruan karakterin unitar të shtetit të Kosovës, që i adreson të gjitha çështjet e hapura mes dy vendeve një herë e përgjithmonë në mënyrë që dy vendet të rrugëtojnë drejt integrimit evropian.
Shpresoj që Qeveria dhe ekipi negociator kanë përgatitur planin e tyre dhe propozimet për emisarët për dialog që sot janë në Prishtinë”, ka shkruar Hoti në rrjetin e tij social në “Facebook”.

Ish kryeministri i Kosovës gjithashtu ia dha edhe një këshillë tjetër qeverisë, duke i thënë që të koordinohet me aleatët dhe të mbahen në parimet që duhet respektuar në negocimin e marrëvehsjes.

“Mos bëni kompromis në qëllimet e dialogut, por gjeni modalitetet e nevojshme për arritjen e marrëveshjes”, tha ai. /arbresh.info/

lexo edhe:

Nis takimi i Kurtit me pesë diplomatët perëndimorë

Shpërndaje në rrjete sociale